Sık Sorulan Sorular

SORU  : Sürücü kurslarının grup açılış dönemleri  hangi tarihler arasındadır , son kayıt tarihi nedir ?

CEVAP : Sürücü kursları kanunen her ayın 1’i ile 10’u arasında kurs derslerini başlatma hakkına sahiptir. Son kayıt tarihi ise her ayın 10’u olarak belirlenmiştir.

SORU :  Teorik ders olarak hangileri verilmektedir ?

CEVAP : Trafik ve Çevre Bilgisi , Trafik Adabı , İlk yardım Bilgisi  ve Araç Tekniği Bilgisi dersleri verilmektedir.

SORU :  Teorik sınavda toplam kaç soru sorulur. Her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor ?

CEVAP : 30 Trafik ve Çevre Bilgisi (Trafik Adabı) , 12 İlk yardım Bilgisi ve 8 Araç Tekniği Bilgisi olmak üzere toplam 50 soru sorulur.Her soru 2 puan değerindedir. 35 adet doğru cevap yeterli olacaktır.

SORU :  Teorik sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi ?

CEVAP : Etkilemez , yanlış doğruyu götürmüyor.

SORU :  Teorik sınav başarı puan barajı kaçtır ?

CEVAP : Başarı puan barajı 100 üzerinden 70’tir.

SORU : Teorik sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var ?

CEVAP : Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa daha sınav hakkınız var.

SORU : Direksiyon eğitim süreleri ne kadardır ?

CEVAP : 2 ders saati Simülatör eğitimi ve 14 ders saati akan trafikte araç ile yapılan eğitim olmak üzere toplam 16 ders saatidir.

SORU : Direksiyon sınav hakkımız kaç adettir ?

CEVAP : 4 adet direksiyon sınav hakkınız vardır. Ancak belirli bir ücret karşılığında ( + ) 4 hak daha Milli Eğitim tarafından tanımlanır.

SORU : Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim ?

CEVAP : Hayır. Nüfus Müdürlüklerine başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmez.

SORU : Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Nüfus Müdürlüklerine başvurmam gerekiyor ? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu ?

CEVAP : Sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 2 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz dosyanız iptal olur ve sil baştan tekrar kursa başvuru yapmak zorunda kalırsınız.

SORU : Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim , bundan sonra ne yapmam gerekiyor ?

CEVAP : Kazanılan belge hangi ehliyet sınıfına ait ise PTT şube gişelerine ya da Ziraat bankası atm ve mobil bankacılık hesaplarından devlet harç bedeli yatırılıp  dekontla kursunuza giderek sertifikanızı(dosyanızı) aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden (süre 2 yıl) Türkiye sınırları içerisindeki istediğiniz Nüfus Müdürlükleri için http://randevu.nvi.gov.tr web adresinden, e-devlet üzerinden(sürücü belgesi randevu) ya da 199 nolu telefon numarasını arayıp randevu alarak sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekmektedir. Şimdiden güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

Merhaba
Call Now Button